خانه » کتاب ها

کتاب ها

قوز فکری
نام کتاب : قوز فکری
نویسنده : علی رضا راهداری
بسیاری از افراد وقتی درباره مسائل خود صحبت می‌کنند، آن را بزرگترین مسئله روی کره زمین قلمداد می‌کنند. در حالی که شاید اصلاً این موضوع، مسئله پیش پا افتاده‌ای باشد! ولی چرا اینگونه است؟ چرا ما همیشه دوست داریم مسائل خود را از دیگران بزرگتر بدانیم؟ چون در مسئله غرق می‌شویم و اندازه مسئله را از آن اندازه‌ای که بایستی باشد، بیشتر می‌بینیم. برای فردی که در حال غرق شدن در استخر است و در آن لحظه تنها نیازش خارج شدن از آب است، احتمال دارد همان استخر در نظر او به اندازه یک اقیانوس باشد. لذا چون مسائل ما را در خود غرق می‌کنند، ناخودآگاه و بدون درک آسیب این کار، ما اقدام به افزایش اندازه مسائل می‌کنیم. ما نبایستی اجازه بدهیم که مسائل از آن اندازه‌ای که هست، فراتر برود. چون رشد بیش از اندازه مسائل، می‌تواند باعث نابودی ‌شود.
شاید یکی از دلایل، این باشد که ما در زندگی یاد نگرفته‌ایم که با مسائل چگونه برخورد کنیم. اگر یاد گرفته بودیم که مسائل بخشی از لذت روزمرگی ما هستند، شاید نگاه دیگری به مسائل داشتیم. اگر مسئله‌ای به نام طلاق در زندگی انسان‌ها وجود نداشت. انسان‌ها رشد نمی‌کردند. چون بایستی طلاقی شکل می‌گرفت که انسان‌ها تفاهم نداشتن، بچه‌های طلاق و انواع مختلف بزهکاری را درک کنند. اگر مسئله‌ای به نام آلودگی نبود، انسان به غارت طبیعت ادامه می‌داد. این مسائل باعث می‌شوند که انسان از جنبه‌های بیشتری موضوعات مختلف را مورد بررسی قرار دهد. مسائل‌ انسان‌ها را به تفکر وا می‌دارند و در تحلیل و ارزیابی دوباره زندگی به آن‌ها کمک می‌کنند. مثلاً یک مسئله باعث شده است که ما نگاه جدیدی به زندگی پیدا کنیم که قبلاً چنین تصوری نداشتیم.

خرید کتاب

می خواهم خودم تصمیم بگیرم
نام کتاب: اتاق فکر ( می خواهم خودم تصمیم بگیرم)
نویسنده: رکسانا علیجان زاده
چه‌کسی برایت تصمیم می‌گیرد! زمانی این تمرین از خانم میانسالی خواستم تا درمورد مهم‌ترین‌ تصمیم زندگی‌اش فکر کند او به من لبخند تلخی زد و گفت: من تاکنون تصمیم مهمی نگرفته‌ام. لبخندش مصداق شعر خنده‌تلخ من از گریه غم‌انگیزتر است بود. البته در طول زندگی هر انسانی شاید اتفاقاتی بروز کند که شخص در لحظه قادر به اتخاذ درست‌ترین تصمیم نباشد و یا زمانی اخذ تصمیمی را بر دوش دیگری بگذارد و یا حتی مسئله‌ای را حل نکرده رها کند و یا به جای حل مشکل صورت مسئله را پاک کند، اما گاهی برخی افراد تمایل دارنده همواره از دور به مسائل نگاه کنند و دیگران بار مسئولیتشان را به دوش بکشند، بعضی از آن‌ها حتی در دل به خود افتخار می‌کنند و گمان می‌کنند این یکی از فضایلشان به حساب می‌آید. حتماً تو هم یکی از این افراد را دیده‌ای و یا شاید یکی از نزدیکانت چنین باشند. کسانی که هرگاه باید تصمیمی بگیرند یک جمله را در جواب تکرار می‌کنند: نمی‌دانم خودت می‌دانی. این پاسخ در جواب هرکدام از سئوالات زیر و سئوالاتی از این دست همواره یکسان است. تعطیلات چه‌کنیم؟ غذا چه‌می‌خوری؟ به سینما برویم؟ ماشین را عوض کنیم؟ دکوراسیون قدیمی نشده؟ فردا به خانه پدرت برویم؟ مدرسه بچه را عوض کنیم؟ با فلانی رفت‌وآمد کنیم؟

خرید کتاب

اتاق فک در 10 گام
نام کتاب: اتاق فکر در 10 گام
نویسنده: علیرضا راهداری
علیرضا راهداری در کتاب اتاق فکر در 10 گام، قصد دارد به شما بگوید که آموزش تفکر، آموزش «مشابه‌ سازی» نیست آموزش «دگرسازی» است؛ با قدرت تفکر، زندگی خود را دگرگون خواهید کرد. ملتی که برنامه‌ریزی مشخص و مدون در حوزه اندیشه نداشته باشد به انضباط فکری نخواهد رسید. اغتشاش‌های فکری یک ملت می‌تواند موجب حرکات سینوسی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، مذهبی، مدیریتی، فرهنگی و اجتماعی شود. اتاق فکر کارش شبیه تیم فوتبالی است که بایستی گل بزنند اما به جای توپ، بایستی با ایده‌ها بازی کنند با هم پاس‌کاری (دریبل) و در نهایت گل بزنند (در حقیقت به‌ صورت تیمی تفکر انجام دهند). دانشکده مدیریت بایستی تجربه تفکر تیمی را در متون درسی دانشجویان مدیریت وارد سازد چون بیان یک تجربه از «مدیریت تفکر» در سازمان‌های ایرانی است. با مدرک‌ گرایی فقط اطلاعاتی به ذهن دانشجویان مدیریت وارد می‌شود. مدیر امروز بایستی دارای مهارت‌های فکری باشد به همین دلیل است که آموزش تفکر در دانشگاه‌های مدیریت به جای ترجمه تأکید می‌شود و تدریس دانش مدیریت که برگرفته از تجربه سایر کشورهاست بایستی پیوندی بین این دانش و تجربه ایرانی ایجاد گردد تا این همه دانش که در دانشگاه‌های مدیریت انباشته هست به یک حرکت جدی برای تحول ایران بدل شود. در کتاب اتاق فکر در 10 گام به خوبی قابل درک است که تنها راه برای استفاده مناسب از انباشت دانش تعقل است. عقلانیت مدیریتی می‌تواند یکی از مولفه‌های رشد و تحول در ایران باشد.

خرید کتاب

اتاف فکر در یک گام
نام کتاب : اتاق فکر در 1 گام
نویسنده : علیرضا میری
دردنیای امروز، فرآیند سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در سطوح مختلف به سازماندهی ویژه‌ای نیاز دارد. تحولات سریع جهانی و ابعاد روزافزون توسعه از عواملی هستند که ضرورت تدوین سریع سیاست‌ها و الگوهای تصمیم‌گیری را به ویژه در کشورهای در حال توسعه مشخص می‌کنند، امری که بدون استفاده وسیع از ایده‌های نو و مستندسازی و جمع‌بندی تجارب و نظرات خبرگان و افراد خلاق میسر نیست.
سیاست‌گذاری به زبان ساده از سه بخش: شناسایی وضع موجود، شناسایی آینده‌های ممکن و مطلوب و در نهایت مشخص کردن راه‌ها و رسیدن از وضع موجود به آینده ممکن و مطلوب تشکیل شده است. بنابراین تعریف مشخص می‌شود که سیاست گذاری امری بسیار پیچیده و حساس است.
کانون فکر، نوعی سازمان ویژه برای تفکر و پژوهش در زمینه سیاست‌سازی و تصمیم‌سازی است که بر اصل جمع‌اندیشی یا ایده‌پردازی جمعی استوار است.
کانون‌های تفکر با انجام مطالعات بین رشته‌ای و با بکارگیری کارشناسان متعدد، خوراک فکری لازم را در حوزه‌های مختلف برای مدیران و سیاست‌گذاران جامعه تامین می‌کنند.
فکر کردن در اصلاح فکر نوعی پیش داوری و گردن نهادن به عقلانیت پایه است و اتاق فکر، انقلابی برای فکرسازی در حوزه انسانی است که این انقلاب نشانه‌ای برای باشگاه فکرسازی است که هم در سطح فراگیر معنا دارد هم در زندگی روزمره مایه می‌گستراند. بنابراین اتاق فکر، مغزی برای اندیشیدن، ذهنی برای پرواز کردن و فکری برای گشودن است تئوری اتاق فکر برای کسانی است که دغدغه تفکر دارند و درصدند راهی برای ورود به اندیشه و خردمندی پیدا کنند.
فکر، پویشی روش‌مند و بی‌پایان است و در اثر تعامل ذهن و مغز پدیدار می‌شود و فلسفه راهی عقلانی و استدلالی برای ورود به عرصه فکر است فلسفه فکر، سفری از سطح به عمق است.

خرید کتاب

جستار هایی در باب عشق
نام کتاب: جستار هایی در باب عشق
نویسنده: آلن دوباتن
مترجم: محمد رضا اخلاقی منش
کتاب جستارهایی در باب عشق اثر برجسته و شناخته شده‌ی آلن دوباتن است که با نگاهی فلسفی موضوع عشق را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد. (فایل کتاب در تاریخ 1399/03/13 جایگزین شده است.)
ماجرای کتاب جستارهایی در باب عشق (Essays In Love) درباره زن و مردی است که به طور اتفاقی در پروازی کنار هم قرار می‌گیرند و پس از اینکه گفت‌و‌گویی کاملا عادی میان آن‌ها شکل می‌گیرد، بیشتر به هم توجه می‌کنند و بعد از پایان پرواز نیز تصمیم می‌گیرند همدیگر را ملاقات کنند.
در ادامه این دو نفر بیشتر با هم آشنا می‌شوند، سعی می‌کنند همدیگر را تحت‌ تاثیر قرار دهند و کارهایی برای هم انجام دهند. رفته رفته عاشق می‌شوند و دیگر جنبه‌های این رابطه خود را نمایان می‌کند. درگیری‌ها و فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کنند و… آلن دوباتن (Alain de Botton) نیز در این مسیر از ابتدا همه‌ی رفتارها، احساسات، واکنش‌ها و هر آنچه را که در یک رابطه عاشقانه مهم و قابل توجه باشد زیر نظر می‌گیرد و به بررسی آن می‌پردازد.

خرید کتاب

راز هایی درباره مردان
نام کتاب : راز هایی درباره مردان که هر زنی باید آن ها را بداند
نویسنده : باربارا دی آنجلیس
مترجم : هادی ابراهیمی
باربارا دى آنجلیس در کتاب رازهایی درباره‌ی مردان که هر زنی باید آن‌ها را بداند که از پرفروش‌ترین‌های سال است، دانش و بینش خود را با شما در میان گذاشته و راهنمایى‌هایى را در مورد مردان به شما بازگو مى‌کند و به جهت خلق روابطى همیشگى و موفق با مردان زندگیتان یارى‌تان خواهد کرد.
کتاب رازهایی درباره‌ی مردان که هر زنی باید آن‌ها را بداند (Secrets about men every woman should know) برگردان متن کامل رازهایى درباره مردان به انضمام دو فصل کامل درباره سردکننده‌هاى جنسى و نگرش مردان به روابط جنسى است.‮
در این کتاب دکتر باربارا دى آنجلیس (Barbara De Angelis) یکى از مجرب‌ترین متخصصان روابط انسانى به شما خواهد آموخت:
– احساس واقعى مردان نسبت به زنان، روابط، عشق و عمل جنسى چیست؟
– رازهایى درباره روابط جنسى که مردها هرگز به شما نخواهند گفت.
– چگونه به مرد زندگیتان کمک کنید تا از لحاظ احساسى و عاطفى باز شود.
– شش اشتباه بزرگ که زن‌ها در روابط خود با مردها مرتکب مى‌شوند.
– پنج راز بزرگ درباره مردها.
– منظور واقعى مردها از آن چه که در ظاهر مى‌گویند چیست؟
– چرا مردها همواره نیاز دارند که کارها را به درستى انجام دهند.
– بیست سردکننده جنسى مردها.
– چگونه به همان میزانى که عشق مى‌ورزیم، عشق نیز دریافت کنیم.
– راجع به مردها و روابط جنسى چه مى‌دانید؟

.

خرید کتاب

راز هایی درباره زنان
نام کتاب: راز هایی درباره زنان
نویسنده: باربارا دی آنجلیس
مترجم: طاهره دانشور
کتاب رازهایی درباره زنان نوشته باربارا دی آنجلیس، در درجه نخست براى خانم‌ها نوشته شده است و براى شناخت مردان نسبت به زنان نیست، بلکه هدف آن آشنایى و درک بیشتر زنان از خودشان است.
خود ما نیز اغلب در مورد وجودمان شک مى‌کنیم و از خود سوال می‌کنیم: «آیا رفتار من طبیعى است؟ آیا توقعات من بیش از حد نیست؟ در حقیقت، ما خود را آنگونه که لازم است، نمى‌شناسیم و این عدم شناخت، عادات مخربى مانند عدم اعتماد به نفس را به دنبال دارد.
کتاب رازهایی درباره زنان (Secrets about women every men should know) به شما اثبات مى‌کند که شما در وراى هر احساسى و رفتارتان دلیلى منطقى و محبت‌آمیز وجود دارد. این که خانم‌ها پنج بار به همسرشان تلفن مى‌کنند تا بالاخره جوابى بگیرند یا زمانى که شوهرشان به دلیل پافشارى آنان براى دانستن علت ناراحتى بر سر آنان فریاد مى‌زند، احساس ناخوشایندی پیدا مى‌کنند و یا هنگامی که مى‌خواهند براى سپرى کردن اوقات فراغت با همسرشان برنامه‌ریزى کنند، همه دلایل خاصى دارد.
دلیل این کارها، عصبى یا مضطرب بودن خانم‌ها نیست؛ بلکه، ما زن هستیم و طبیعت و ذات ما با مردان کاملا متفاوت است و در بسیارى از موارد خواسته‌ها و رفتارهاى ما اسرارآمیز و مبهم به نظر مى‌رسند و یکى دیگر از اهداف باربارا دی آنجلیس (Barbara De Angelis) براى نوشتن این کتاب، درک بهتر زنان است تا به این وسیله به توانایى منحصر به فرد در داشتن احساسات عمیق افتخار کنند و عشق سرشار و همدلى را جایگزین جدایى و کدورت نمایند.
هنگامى که داراى این اعتماد به نفس و درک عمیق نسبت به خود باشید، آن زمان براى بیان خواسته‌ها و نیازهایتان به همسرتان شانس بیشترى دارید و همچنین در هنگام بروز مشکلات دلیلى منطقى به همسرتان ارائه مى‌دهید.

 

خرید کتاب

سیرعشق
نام کتاب : سیر عشق
نویسنده : آلن دو باتن
مترجم : مریم قاسمی
کتاب سیر عشق، کندوکاوی‌ست در روابط عاشقانه زوجی به نام‌های ربیع و کِرستن. آلن دوباتن در این اثر عاشقانه آنچه برای شما روشن می‌سازد مسیری است که عشق از لحظه‌ تولد تا رشد و تکمیل می‌پیماید.
آیا فقط احساسات و عشق برای داشتن یک رابطه کافی‌ست؟ آیا ادامه دادن یک رابطه در طولانی مدت به راحتی و جذابیت شروع رابطه است؟ چه مشکلات و موانع جدیدی در طول رابطه سر راه ما سبز می‌شوند؟ آلن دوباتن (Alain de Botton) در کتاب مشهور سیر عشق (The course of love) روایت‌گر داستان یک ازدواج است، اما قطعا زیر ساخت‌های این اثر چیزی فراتر از یک رمان داستانی یا شرح رابطه‌ای بین دو نفر خواهد بود. دوباتن قصد دارد در این کتاب تمام اتفاقاتی که در طول رابطه زناشویی برای زوج‌ها رخ می‌دهد را بررسی کند.
ربیع و کرستن دو شخصیت اصلی رمان هستند که در طول داستان، اولین جرقه‌های عشق را لمس می‌کنند. اما بعد از آن درمی‌یابند که باید سختی‌ها، ناملایمات و لحظات خوب و بد زندگی را در کنار یکدیگر تجربه کنند. هر دو بعد از ازدواج با واقعیت زندگی رو به‌ رو می‌شوند. قهر و آشتی را در زندگی مشترک خود تجربه می‌کنند؛ سر مسائل جزئی با یکدیگر بحث می‌کنند و همیشه به دنبال یک مقصر در دعواهایشان می‌گردند.
اما بعد از مدتی درک می‌کنند که چه چیزهایی را از هم یاد بگیرند و چه چیز‌هایی را باید با کمک یکدیگر حل کنند. صاحب فرزند می‌شوند و نقش پدر و مادری را برعهده می‌گیرند. مشکلات زناشویی مرحله بعدی در رابطه آن‌هاست؛ یکدیگر را به خیانت متهم می‌کنند و مجبور می‌شوند رازهای خود را برای دیگری افشا کنند اما در نهایت ورای احساسات و عشق، تمرین می‌کنند که چگونه رابطه خود را برای طولانی مدت حفظ کنند و به آینده‌ای مشترک فکر کنند.

 

خرید کتاب

زندگی عاقلانه
نام کتاب: زندگی عاقلانه
نویسنده: آلبرت آلیس
مترجم: صدف هنر کار
کسانی که تعداد زیادی کتاب سرخوشی و الهام بخش خوانده اند بدون اینکه به موفقیت پایدار دست یافته باشند ، از این کتاب «زندگی عاقلانه» قدردانی ویژه ای خواهند کرد. زیرا اگرچه هیچ وعده‌ای نمی دهد ، اما می تواند بیش از همه کتاب های دیگر به خوانندگان کمک کند.
در کتاب «زندگی عاقلانه» ، دکتر آلبرت الیس و رابرت هارپر ابراز روش‌های جدیدی را برای بهتر زندگی کردن ارائه می‌دهند.
این کتاب ، بر خلاف دیگر کتاب‌هایی که احتمالا خوانده اید ، از اصطلاحات معمولی مرتبط با روانشناسی یا روانپزشکی استفاده نمی کند و ممکن است بهترین کتاب روان درمانی برای افراد باشد. این کتاب می تواند به همه کمک کند تا نسبت به خود احساس بهتری داشته باشند و با زندگی خود به نحو احسن برخورد کنند.
نویسندگان از روش منحصر به فردی برای طرح راه حل های خود برای مشکلات رایج استفاده می کنند. بنابراین ، آنها اشاره می کنند که فردی که احساس می کند ناکافی است ، به عنوان مثال از “باور غیرمنطقی این ایده که شما باید کاملا شایسته ، کافی و دستیابی به آن هستید” رنج می برد.
دکتر الیس و هارپر تعداد زیادی از پرونده های موردی را برای پشتیبانی از توصیه های خود دارند. این باعث اطمینان خواننده در مورد تکنیک های پیشنهادی می شود ، که همه آنها در زمینه بالینی موثر بوده اند.

 

خرید کتاب